Kazan Soda Elektriğin Açılışı
Kazan Soda Elektriğin Açılışı

Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner’in açılış konuşması:

Kazan Soda Elektrik sahip olduğu maden rezervlerini işleyerek “Soda Külü” üretim ve satışını yapmak amacıyla kurulmuştur.

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş.; Türkiye’de maden, enerji ve medya sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan CİNER Grubu’na ait bir kuruluştur. Kazan Soda Elektrik, Avrupa’nın en büyük doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat üreticisi olacaktır.

Ankara’nın kuzeybatısında konumlanan ve Ciner Grubu’nun, 1.5 milyar dolarlık yatırımla inşa ettiği Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ 15 Ocak 2018 Pazartesi günü resmen açıldı. Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ dünyadaki ticaret hacmi 15 milyar dolar olan ve en fazla ticareti yapılan onuncu kimyasal olarak nitelendirilen soda külünün üretimini gerçekleştiriyor.

Kazan Soda, 2.7 milyon ton üretim kapasiteli soda külü tesisi yatırımıyla toplamda 2 bin 200 kişilik istihdam rakamına ulaşacak.  Dünyanın toplam doğal soda külü ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılayacak olan Kazan Soda Üretim Tesisi yerli ve milli üretimiyle Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına da büyük katkı sağlayacak.

Cam üretiminden kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve Sodyum Bikarbonat; başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli ölçüde ihracat geliri sağlanacak.

Soda külü ürünü tamamen yerli olan maden kaynaklarından üretilirken üretimin tamamı yurtdışına ihraç edilecek. Yüzde 100’ü katma değer olan ihracatın hacmi 600 milyon doları bulacak.

Soda külü üretimi gerçekleştiren diğer sektör paydaşları arasında Kazan Soda ve Ciner Grubu’nun aynı sektörde faaliyet gösteren bir diğer iştiraki olan Eti Soda’nın ürün kalitesi değerlendirildiğinde sektördeki en kaliteli ürünün, en çevreci üretim teknolojisi ile elde edildiği gözlenirken ürünün saflık oranı % 99.8 ile dünyanın en safı olma özelliğini taşıyor.

Tarih: 15.01.2018

kaynak:http://www.cinergroup.com.tr

Bir cevap yazın