Ernest Mamboury’nin Gözünden Zir-Yenikent
You are currently viewing Ernest Mamboury’nin Gözünden Zir-Yenikent

Şehrin (Ankara) batısındadır. Araçla 40 km’dir. Gidiş süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikadır, Ayaş’a giden yol oldukça düzgündür. Zir birkaç yıl öncesine kadar İstanos adıyla adlandırılıyordu. ( 1880’lü yıllardan itibaren resmi belgelerde Zir adı geçmeye başlıyor resmi isim değişikliği olsa da İstanos adı hala dillerde oluğu anlaşılıyor. Ayrıntılı bilgi için: https://www.yenikentrehberim.com/yenikent-tarihi-2-zir-donemi/  )

Kepir ve Ankara Çayları’nın hemen kesiştiği noktada bulunan çok eski bir yerdir. Evlerinin dağın yamacında sıralandığı köy çok şirindir. Tren köyde durmaz. Köyün yakınında, Engürü’nun sol yakasında bulunan ve yola hakim Kesiktaş’ın kaya duvarları insan eliyle oluşturulmuş ve barınak ya da kilise olarak kullanılmış mağaraları ve oyukları gösterir. Ankara’ya trenle giderken sağ tarafta Çubukova ve Sincanköy istasyonları arasında bunlardan birkaçı görülebilir. Zir’in tüm çevresi, özellikle de Ayaş Beli çevresi içinde, mağaraları ve Galatların Oppida’sını düşündüren ama muhtemelen daha sonraki çağlara ait olan büyük bloklardan yapılmış surları barındırır. Zir’in güneybatısına 30 km. mesafede, Ankara Vadisi’nde tepe üzerinde Germeş Dağları’nda Bizans Kalesi yükselir.

Kaynak: Ankara Guide Touristique, Ankara, 1933.

Ernest Mamboury Kimdir?

1878 İsviçre Nyon doğumlu araştırmacı yazar,öğretmen. Paris’te güzel sanatlar akademisini bitirmiş 1906’da ülkesine dönünce resim öğretmeni olarak atanmıştır. 1909’da İstanbul’a gelmiş ve ülkemize yerleşmiştir. Bir taraftan İstanbul’daki farklı okullarda çalışmış bir taraftan da yabancı arkeologlara yardım etmiş bilimsel araştırmalarda bulunmuştur.

1925 yılında İstanbul’la ilgili hazırladığı bilimsel bilgiler ağırlıklı İstanbul Şehir Rehberi büyük ilgi görmüş ve farklı dillere çevrilerek tekrar basılmıştır. Ankara için hazırladığı rehber de 1933 yılında basılmıştır.

1953’te İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın