Muhtar Adaylarını Nasıl Tanırım?
You are currently viewing Muhtar Adaylarını Nasıl Tanırım?

Bir köy ya da küçük bir mahallenin muhtarlık seçimlerinde adaylar, seçilenler tarafından bilinir ve muhtar adaylarının tanınmak için bir çabası olmaz. Ancak konu şehirlerdeki kozmopolit mahallelerin muhtarını seçmek ise durum biraz farklıdır. O mahallede onbinlerce seçmen vardır ve herhangi bir muhtar adayının o mahallede yaşayan tüm insanlarca tanınıyor olması pek mümkün değildir.

Mahalli seçim döneminde pekçok muhtar adayı ortaya çıkar. Stüdyolarda çekilen fotoğraflar branda ve el ilanlarında yerini alır böylece adaylıklar duyrulur. Kimi adaylar kapı kapı dolaşarak etkin bir propaganda yaparken kimi adaylar aday olma dışında aktif bir çalışma da yapmazlar.

Seçim günü geldiğinde hala muhtar adaylarını bilmeyen binlerce kişi vardır. Muhtar adayları da bunun farkındadır ve seçim günü bile oy kullanmak için gelen insanlara el ilanları vererek oy istemeye devam ederler. Bazı insanların hangi adaya oy verecekleri işte o an belli olur.

Bu durumu yaşamamak için seçim süresince sitemizden adayları tanıtım yazılarımızı takip edebilirsiniz.

İnsanların adayları tanıyarak, adayların fikirlerini öğrenerek verecekleri oylar şüphesiz daha faydalı ya da isabetli olacaktır.

Buna katkı sağlamak için bir adım atıp muhtar adaylarını kendilerini tanıtmaları, projelerini açıklamaları için yenikentrehberim.com sitemize davet ediyoruz. İnsanların aynı platformda tüm adayları görüp bir karara varmaları semtimiz için daha güzel bir seçim ortamı oluşturacaktır.

2019 yerel seçimlerinin semtimize hayır getirmesi dileklerimizle…

Belediye Kanunu’nun 9. maddesine göre:

Muhtar, mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdür.

Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır.

Bir cevap yazın