Yenikent Mülk Göleti
You are currently viewing Yenikent Mülk Göleti
Mülk Göleti

DSİ tarafından sulama amacıyla 1968 yılında yapılmaya başlanmış ve 1974 yılında tamamlanmıştır.  Gölet Mülk Köyü(Mahallesi) çiftçileri için  sulama imkanı sağlamaktadır.  Amatör olta balıkçıları için de minik bir avlak, Ankara’da yaşayanlar için görülmeye değer şirin bir mesire yeridir.

Sincan-Yenikent civarında yaşayıp burayı keşfederek gölün kuzey yönünde yer alan akasya ağaçlarının oluşturduğu minik ormanda piknik yapanların sayısı da az değildir. Ancak birçoğu için burası hala keşfedilmeyi beklemektedir. Burada güzel vakit geçirenlerin paylaşımlarına facebook Mülk Göleti sayfasından ulaşabilirsiniz.

mülk göleti

Amatör olta balıkçıları buradan at-çek yöntemi ve canlı yemle turna balığı ve dip oltasıyla sazan ve kadife avlanmaktadır. Küçük bir internet araştırması yapıdığında Mülk göletinin doğa fotoğrafçıların, bisikletli gezginlerin ya da avcıların da keşfedip uğradıkları bir yer olduğunu görebilirsiniz. fdiyafram.com adresinden buraya ait çok güzel fotoğraflara ve bisiklet turu hikayesine ulaşabilir.

yenikent müllk gölü

Çektiğimiz ve atıfta bulunduğumuz sitedeki fotoğraflarda da görüldüğü üzere mavinin ve yeşilin çok tatlı tonlarını taşıyan bu şirin göletin güneyini sebze bahçeleri ve meyvelikler, kuzeyini akasya ağaçları, doğusunu çam ağaçları, batısını da köy evleri çevrelemiştir.

mülk göleti
Göletin tüm yönleri

 

Ülkemizde bütün doğal güzelliklerin çöp içinde bırakılması geleneğinden maalesef burası da nasibini almaktadır. Umarım bu yazımız duyarlılık oluşturmaya katkı sağlar.

Yenikent’e 10, Sincan ve Fatih’e 17 Eryaman’a(optimum) 21 ve Etimesgut’a 27 km uzaklıkta bulunan Mülk Göleti için bir de nasıl gidilir tarifi verelim:

Yenikent merkez kavşaktan Ayaş istikametinde 7 km gidilince sağa tarafta köy sapağından içeri girilir. İlyakut geçildikten hemen sonra sola Mülk sapağı döner. Gölet köyün arkasında doğu istikametinde yer almakta.

mülk gölü yenikent
Mülk Sapağı

Bir cevap yazın