Sincan – Yenikent – Kazan Soda Demiryolu Projesi
You are currently viewing Sincan – Yenikent – Kazan Soda Demiryolu Projesi

PROJENİN TEKNİK OLMAYAN ÖZETİ

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından Ankara ili Sincan ilçesi Osmaniye Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Akçaören Mahallesi, İlyakut Mahallesi ve Mülk Mahallesi sınırları içinde “Sincan-YenikentKazan Soda Demiryolu Projesi (14+360 km) ”nin yapılması planlanmaktadır.

Yapılması planlanan demiryolu hattı, TCDD’nin mevcut Sincan Organize Sanayi istasyonundan ayrılıp, Yenikent-Ayaş karayolunu takip ederek, Melih Gökçek Bulvarını geçtikten sonra kuzey-batı yönünde, Mülk Mahallesi ve İncirlik Mahallesi mevkiinde yer alan Kazan Soda Maden Enerji Nakliyat San. ve Tic. A.Ş. (Kazan Soda A.Ş.) firmasına ait soda tesislerine ulaşmaktadır.

Planlanan demiryolu hattı, hem yük hem de yolcu taşıma amacına yönelik planlanmakta olup mevcut Sincan Organize Sanayi İstasyonundan Yenikent’e yaklaşık 8 km’lik çift hat Yenikent’ten Kazan Soda A.Ş. firmasının üretimini gerçekleştirdiği soda tesislerine ise yaklaşık 6,8 km’lik tek hat olmak üzere toplam 14,8 km olacak şekilde projelendirilmiştir.

Proje güzergahı boyunca 6 adet aç-kapa tüneli, 5 adet alt geçit, 4 adet köprü, 14 adet menfez ve 2 adet derivasyon kanalının yapılması planlanmaktadır.

Sincan - Yenikent - Kazan Soda Demiryolu Projesi
Sincan – Yenikent – Kazan Soda Demiryolu Projesi

Proje kapsamında proje hattı boyunca hattın sağından ve solundan yaklaşık 25’şer m olmak üzere ortalama 50 metrelik bir alanda kamulaştırma işlemleri yürütülecek olup, kamulaştırma genişliğinin yapılması planlanan dolgu, yarma işlemleri ve sanat yapılarına bağlı olarak değişiklik göstermesi söz konusudur.

14+360 km’ lik demiryolu hattı Kazan Soda A.Ş. firmasının üretimini gerçekleştirdiği soda külünün ileriye yönelik Kocaeli ilinde bulunan Derince Limanı’na demiryolu ile ulaştırabilmesi için planlanmaktadır. Proje hattının mevcut Sincan Organize Sanayi İstasyonu’ ndan Yenikent’ e kadar olan 7+830 km’ lik çift hatlık kısmı hem yük hem de yolcu taşımacılığı amaçlı, Yenikent’ten Kazan Soda A.Ş.’ye kadar olan 6+530 km’ lik tek hatlık kısmı ise sadece yük taşımacılığı amaçlı olarak kullanılacaktır.

Proje sunum tarihi: 13.01.2017

kaynak: T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bir cevap yazın