Tarihi İlyakut Köyü Camii
You are currently viewing Tarihi İlyakut Köyü Camii
Tavan konstrüksiyonu

1957 yılında büyük sel felaketi yaşanıyor. Meydana gelen toprak kayması sonucu Yenikent’in eski yerleşimi Zir Vadisinden bugünkü konumuna taşınıyor.Zir adı da Uluköy olarak değiştiriliyor. 1965 yılında ise bugünkü adı olan ve yeni bir yerleşim olduğuna işaret eden ”Yenikent” ismini alıyor ve bundan 10 yıl sonra da belediye kuruluyor.

Zir’de bulunan ve 16. yüzyıl başlarına tarihlendirilen Tarihi Kötürüm Bayezid Camii bugün mevcut  değildir. (Linkteki yazımızdan bu cami ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. https://www.yenikentrehberim.com/yenikent-eski-zir-koturum-bayezid-camii/)

Bu yüzden Yenikent merkezinde tarihi yapılara rastlamak mümkün değil. Örneğin Yenikent Merkez Cami’nin yapılış tarihi 1969.

Yenikent’in köyü iken mahalleye dönüşen İlyakut’ta bulunan bu tarihi cami  Yenikent’in en eski iki camisinden biridir.(Bakınız diğeri Eski  Bucuk Köyü Cami https://www.yenikentrehberim.com/tarihi-bucuk-koyu-camii/ )

Kitabesi olmadığından mimari özelliklerinden hareketle 14. yy sonu 15. yy başlarına tarihlendirilmektedir. Caminin beden duvarları moloz taş örgülü ahşap hatlıdır. Yapıldığı dönemde düz dam ile kapatılmış olan camiye sonradan kırma çatı ilave edilmiş ve kiremit ile kapatılmıştır. Caminin minaresi kuzeybatı köşesinde yükselmektedir. Harim kısmı dört adet ahşap kolon ile üç satha bölünmüştür. Caminin özgün yapısını koruyabilmiş elemanlarından tavan konstrüksiyonu 13.yy sonlarında Orta Anadolu’da görülmeye başlanan ahşap tavanlı cami-mescit mimarisinin iyi korunmuş örneklerinden bir tanesidir. Caminin ahşap tavan kirişleri üzerinde kalem işi süslemeler bulunmaktadır. Harimin güney duvarı ekseninde yer alan alçı mihrap genel hatları ile özgün halini korumaktadır. Cami 2008 yılında Vakıflar Müdürlüğünce restore edilmiştir.

İlyakut’a nasıl ulaşırım? Yenikent merkezindeki belediye ek bina önünden Ayaş istikametine doğru 6-7 km ilerleyince sağ tarafta İlyakut sapağından dönülür, köy içine doğru ilerlerken cami sağ tarafta kalmaktadır.

tarihi ilyakut cami
İlyakut Cami güney cephesinden görünüm (Giriş kapısı)
ilyakut camii
Doğu cephesinden görünüm
tarihi güzellikler
Batı cephesinden görünüm
yenikent ilyakut cami
Sağ iç görünüm
tarihi cami
Sol iç görünüm

tarihi cami

ilyakut cami
Restorasyon sonrası konulan kitabe

Bir cevap yazın