Yenikent Çoğlu Köyü 2
You are currently viewing Yenikent Çoğlu Köyü 2

1935 yılı nüfusu 126’dır. 1960 yılında 235 olan nüfus 1965 yılında %90 artarak 445’e ulaşmıştır. Sonra tekrar azalan nüfus (1975’te 193 kişi) 1985’ten itibaren tekrar artışa geçmiş ve 2000 yılında 563 olarak sayılmıştır. 2000 yılından sonra da Yenikent’in büyümesine paralel olarak artış devam etmiştir. 2017 TUİK verisine göre nüfus 2136’ya ulaşmıştır.

1985 yılından itibaren nüfusun artmasında Yenikent’in yeni yerine taşınması ve burada bazı sanayi tesislerinin kurulması, ulaşım alanındaki gelişmeler etkili olmuştur.

Çoğlu köyü içme suyu önceleri köy içindeki üç adet çeşmeden sağlanıyordu. Bu çeşmelerden birinin adı ”Halhallı Çeşme”dir. Bu çeşmenin şöyle bir hikayesi vardır:

Halhallı Çeşme

Eski zamanlarda yeni evli bir gelin, gece yarısı çeşmeye su almaya gider. Suyunu doldururken bir kurt saldırır ve gelini parçalar. Gelinden geriye el parmakları, ayak parmakları ve ayağında takılı olan halhal kalmıştır. Gelini aramaya çıkan köylüler, çeşme başında bu manzara ile karşılaşırlar. Bu olaydan sonra çeşme ”Halhallı Çeşme” olarak anılagelmiştir.

Bir başka çeşme de Dede Ali Türbesi yanındadır. Dede Ali’nin evliya olduğu söylenir. Eskiden bu türbede mumlar yakılıp kurbanlar kesilerek dilekte bulunulurmuş. Burada çok fazla yılan olduğundan çeşmeye de fazla kişi gelemezmiş.

1960 yılından itibaren şebeke suyu kullanılmaya geçilmiştir. Elektrik 1964, telefon 1990 yılında gelmiştir. Köyde kim tarafından ve ne zaman yapıldığı belli olmayan eski cami 1965 yılında depremden hasar gördüğünden yıkılarak 1966 yılında yerine başka bir cami yapılmıştır.

Bugünki 800 kişi kapasiteli Çoğlu Mahallesi Cami 1996 yılında köy cami derneğince yaptırılmıştır. Kubbeli betonarme olarak inşa edilen yapının mimarı Selahattin İLBEY’dir.

1967-68 yıllarında eğitim-öğretime açılan ilkokul 1991-95 yıllarında yapılan ek binalarla bugünkü halini almıştır. Bu binaların yapıp MEB’e bağışladığından dolayı ASAŞ AŞ’nin sahibi Vural Baylan’ın ismi okula verilmiştir. Okul Çoğlu Vural Baylan İlkokulu olarak hizmet vermektedir.

Çoğlu Osmanlı döneminde Ankara sancağı Murtaza-Abad(mürtet ova) kazasına bağlı bir köy iken Cumhuriyet döneminde Zir’e(Yenikent) bağlanmıştır. Günümüzde ise idari olarak Sincan ilçesi Yenikent semtinin bir mahallesi durumundadır. Çoğlu tarafına yapılan İlksan Toki Konutları ve sonrasındaki yapılaşmalarla fiziken de Yenikent’le birleşik bir duruma gelmiştir. Akıncı(mürtet) Askeri Hava Alanı ve Sincan Ceza Evi’ne de komşu konumundadır.

çoğlu mahallesi

çoğlu köyü

Bir cevap yazın