Yenikent Sonbahar Panorama
You are currently viewing Yenikent Sonbahar Panorama

Yenikent’in 2018 itibariyle toplam nüfusu 76.956’dır. En büyük mahallesi olan Mustafa Kemal Mahallesi’nin nüfusu 24.291’dir. Sonra sırasıyla 29 Ekim mahallesi: 17.018, Menderes Mahallesi: 11.434, Fevzi Çakmak Mahallesi: 11.223, Adalet Mahallesi:9.750, Çoğlu Mahallesi: 2.136’dır.

Yenikent civarındaki köyler güneybatı istikametinden başlayarak kuzeydoğu istikameti yönünde bir daire çizersek sıralama şöyledir: Erkeksu köyü, Yenikayı köyü, Eski Bucuk köyü, Akçaören köyü, ilyakut köyü, Mülk köyü, İncirlik köyü ve Çoğlu köyü.

Eski Bucuk köyü 1967 yılında Yenikent’in şuanki adı Fevzi Çakmak mahallesi olan bölgesine taşınmıştır. Köyün eski yerleşiminde bugün bağ ve bahçeler ve hayvan çiftlikleri mevcuttur. Tarihi Bucuk camii yaklaşık 600 yıllık geçmişiyle bu köyün köklü geçmişine şahitlik edercesine buradaki varlığını sürdürmektedir. Detaylı bilgi için ilgili yazı:

Erkeksu, Yenikayı, Akçaören, İlyakut, Mülk, İncirlik, ve Çoğlu da artık köy değil mahalle statüsündedir. Yenikent Sonbahar Panorama videosunda bu mahallelere de yer verdik.

Videoyu izleyenler için yaşadıkları konumu çıkartmalarına katkı sağlamak üzere camileri ve bazı yaıpları adlarıyla verdik.

Anne tarafı Yenikentli olan ve Yenikentli Nadir olarak tanınan ve bugün Nadir DURAK ismiyle kariyerine devam eden yöresel sanatçımızın Yaz Gelsin parçası eşliğinde keyifli seyirler. Nadir Durak’a Teşekkürler.  https://nadirdurak.com/#hosgeldiniz

Bir cevap yazın