Yenikent’i Keşfet
You are currently viewing Yenikent’i Keşfet

Yenikent’in dört bir yanını gezip keşifler yapıyoruz. Gezdikçe bir kez daha hayran oluyoruz Yenikent’in doğasına. Yenikent’te yaşayıp bu güzellikleri hala göremeyenler için çekimler yapıyoruz. Objektifimize takılanlar burada yaşayanlar için yenikentrehberim.com sitemizde yerini alıyor.

Bir bakıyoruz çoğunun varlığından haberdar dahi olmadığı 600 yıllık bir tarihi camide, bir bakıyoruz ta uzaklardan Yenikent’i görebileceğimiz yüksek tepelerdeyiz. Asfalttan ayrılıp saptığımız toprak bir yol bizi bazen coğrafyanın kırgıbayır dediği yağmur ve rüzgar aşındırma şekillerine bazen Kapadokya bölgesindeki peribacalarını andıran kayalıklara götürüyor. Kayalıklardaki mağara ağzına dayanmış eski bir merdiven define avcılarının maceralarını düşündürüyor insana.

Dar vadilere kurulmuş belki yıllarca belki yüzyıllarca kim bilir kaç nesli bağrında yaşattıktan sonra artık kimi kimsesi kalmamış köylere rastlıyoruz. İnsanın içinde garip bir burukluk oluşurken derin bir tefekküre dalıp yaşadığınız hayatı sorguluyorsunuz bu ıssız köylerde.

Eğer cesaretiniz varsa irili ufaklı hayvan çiftliklerinin de civarından geçen tozlu, çamurlu yolları takip ederseniz şehrin asfaltına alışkın otomobilinizle mini bir off road deneyimi yaşayabilirsiniz. Rastladığınız çiftlik sahipleriyle muhabbet eder, karşınıza çıkan bir pınarda susuzluğunuzu giderir, bol bol da doğa fotoğrafları çekersiniz.

Yenikent-Ayaş bölgesinde bulunan Mülk, Bucuk, Çanıllı, Kirazdibi gibi göletler amatör olta balıkçılarının; Oltan genel avlağı da avcıların çok iyi bildiği yerlerdir. Bu doğanın tadını en çok çıkaranların başında onlar gelir. Son dönemde buraların bisikletli gezginlerin de uğrak yeri olmaya başladığını gözlemliyoruz.

Devletin ağaçlandırma politikasıyla meydana getirilmiş genç çam ve sedir ağaçlarının meydana getirdiği minik ormanlar Yenikent’in bir başka görülmeye değer yerlerini oluşturur.

Yenikent deyip de bağ ve bahçeleri anmamak olmaz. Burası şehrin ve teknolojinin yorucu atmosferinden en azından bir iki günlüğüne kaçmak isteyenlerin mesken ettiği hobi bahçeleri ve yazlık evleriyle de ünlüdür. Onun için birçok yol da sizi içinde küçük bir evin de bulunduğu bu bahçelere götürür.

Şimdi fotoğraflarla bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

At Deresi Mevki – Mülk Mah. – Peribacası Benzeri Kayalıklar
Bucuk – Kırgıbayır Örneği
At Deresi Mevki – At ve Yavruları Heykelleri
Yeni Kayı
At Dere Mevkinden Ayaş Yolu – Yenikent İstikameti
Bucuk Göleti
Zir Vadisi – Kayalar
Bucuk Yaylası Yolu – Pınar
İlyakut Orman Fidanlığı
mülk piknik alanı
Mülk Göleti
Kayı Piknik Alanı
Cezaevi Mevki
Zir ( Zağar ) Köprüsü
Hafta sonları gelinen içinde prefabrik eviyle bir hoby bahçesi
İlyakut’tan Bir Görünüm
Bucuk Göleti’nde Amatör Olta Balıkçıları
Mülk’ten Bir Görünüm

Bir cevap yazın