Yenikent’in Mahalleleri
You are currently viewing Yenikent’in Mahalleleri

Yenikent-Ayaş yolu, Ayaş istikametine göre sağ tarafta Menderes Mahallesi ve 29 Ekim Mahalleleri sol tarafta ise Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak Mahalleleri olmak üzere 4 merkezi mahallesi bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Mahallesi sınırları

Mustafa Kemal Mahallesi nüfusu en fazla ve yüz  ölçümü en büyük olan ve  aynı zamanda Yenikent’in merkezini oluşturan mahalledir. Daha önceki ismi Atatürk Mahallesi idi. Yenikent Sincan’ın bir semti olunca aynı isimde Sincan’da da bir mahalle olduğu için bu ad değiştirildi.Mahallenin Doğusu Zir Vadisi boyunca uzanır. Kuzeyinden Ayaş yolu geçer.  Kuzeybatısında Fevzi Çakmak Mahallesi bulunur. 1958 yılında maruz kalınan sel felaketi ”Zir” dönemini de sona erdirmiş yerleşim 1965 yılında Zir Vadisi’nden  bugünki semt merkezine taşınmıştır. Onun için Zir Vadisi’nden taşınan Zir nahiyesi sakinleri mahallenin yerlileridir. Bugün ülkemizin farklı şehirlerinden birçok insanın yaşadığı kozmopolit bir mahalledir. Kayı Caddesi’ne doğru büyüme eğilimindedir.

 

Fevzi Çakmak Mahallesi sınırları

Fevzi Çakmak Mahallesi‘nin daha önceki ismi Mareşal Çakmak Mahallesi idi. Yenikent Sincan’ın bir semti olunca aynı isimde Sincan’da da bir mahalle olduğu için bu ad Fevzi Çakmak olarak değiştirildi.

Mahallenin doğusunda Mustafa Kemal Mahallesi bulunur. İki mahalleyi Mehmet Akif Caddesi ve 11. Cadde ayırır. Kuzeybatı sınırı Melih Gökçek Bulvarı’nı da geçerek Ayaş yolu boyunca uzanır.  Osmanlı Stadı, Ortapınar Toki Konutları, Yenikent Sanayi mahalle sınırları içindedir.  1967 yılında heyelan bölgesi olduğu için Bucuk köyü eski yerinden Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca tahsis edilen Yenikent’teki yerine taşınmıştı. Onun için Fevzi Çakmak Mahallesi’nin en eski sakinleri Eski Bucuk köylülerdir. Yerleşim Osmanlı Stadı yönünde genişlemektedir.

Menderes Mahallesi sınırları

Menderes Mahallesi   Yenikent’in doğusundan batısına  doğru Ayaş yolu boyunca uzanır. Kuzeyinde 29 Ekim Mahallesi bulunur. Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak Mahalle’lerinden Ayaş yolu ile ayrılır. Yenikent’in en eski üç mahallesinden biridir. 29 Ekim Mahallesine yapılan İlksan Toki Konutları bu bölgedeki yapılaşmayı hızlandırır. Bugün mahalle Melih Gökçek Bulvarı-Ayaş yönünde büyümektedir.

 

29 Ekim Mahallesi sınırları

Yenikent belde iken Atatürk, Mareşal Çakmak ve Menderes mahallesinden ibaretti. 4. mahallesi de Cumhuriyet Mahallesi oldu. Daha sonra 29 Ekim Mahallesi olarak bu isim değiştirildi. Mahalle büyük bir site şeklinde yönetilen İlksan Toki Konutlarının yapılmasıyla ortaya çıktı. Bu konutların etrafında yapılaşma hızla artarak mahalle büyümeye başladı. Bugün Melih Gökçek Bulvarı’nı geçerek kuzeybatı yönünde yapılaşma devam etmektedir.  Komşusu Menderes Mahallesi’nden 788. Sokak ve devamında 64. Cadde’yle ayrılır. Doğu yününde de diğer komşusu Çoğlu Mahallesi’dir.

 

Ceza evi kampüsünün bulunduğu alan Adalet Mahallesi‘ni oluştur. Mahalle nüfusunun büyük çoğunluğunu hapishanedeki mahkumlar oluşturur.

 

Çoğlu Mahallesi sınırları

Eski Çoğlu köyü bugün mahalle olmuştur. Diğer mahalle olan köylerden farkı Yenikent’le fiziki olarak birleşmiş bir durumda olmasıdır ve onlara göre nüfusu da fazladır. Akıncılar Caddesinin Melih Gökçek Bulvarıyla kesiştiği noktanın sağ tarafı ise Çoğlu Mahallesi yerleşimidir. Mahalle arazisi Kazan yönüne doğru uzanır. Batısında 29 Ekim mahallesi Kazan yönünde doğru ise ceza evi yani Adalet Mahallesi bulunur.

Son olarak da Yenikent merkeze uzakça bir mesafede yer alan mahallelerinden bahsedelim.

Yenikent merkez kavşaktan 5 km Ayaş istikametinde gidince sol tarafta kalan Akçaören köyü, bugün Akçaören Mahallesidir. Eski Bucuk köyü arazisi de mahalle sınırları içindedir.

 

Yeni Kayı

Kayı caddesi başlangıç noktasından 7 km ilerlediğinizde bu caddeye de ismini veren yani Yenikent’in güneybatı istikametinde yer alan Yeni Kayı köyü, bugünkü adıyla Kayı Mahallesidir.

Erkeksu Mahallesi

Tarihin daha eski dönemlerinde (Osmanlı Dönemi) büyük bir köy iken daha sonra Kayı köyünün bir çiftliği durumuna gelmiş Erkeksu ve Kargın köylerinin arazisi ise bugün Erkeksu Mahallesi’ni oluşturmaktadır.

 

İlyakut ve Mülk

Yine Yenikent merkez kavşaktan 8 km Ayaş istikametinde ilerlediğimizde sağ tarafta sırasıyla İlyakut ve Mülk köyleri bu köylerden 5 km ileride de İncirlik köyü bulunmaktadır. İşte bu köyler de bugün mahalle statüsündedir.

İncirlik Mahallesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün mahalle statüsünde olan bu köylerin tarihiyle ilgili yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu bilgilerden hareketle Yenikent’te bulunan mahalleler en fazla nüfustan en az nüfusa doğru şu şekildedir:

 1. Mustafa Kemal Mahallesi

 2. 29 Ekim Mahallesi

 3. Menderes Mahallesi

 4. Fevzi Çakmak Mahallesi

 5. Adalet Mahallesi

 6.  Çoğlu Mahallesi

 7.  Mülk Mahallesi

 8. İlyakut Mahallesi

 9. Yeni Kayı Mahallesi

 10. Akçaören Mahallesi

 11. Erkeksu Mahallesi

 12. İncirlik Mahallesi

Mahallelerin nüfusuna şu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.yenikentrehberim.com/yenikent-nufusu/

Bir cevap yazın